Az új amerikai vámpolitika súlyosan érinti a magyar gazdaságot, különösen az autóipari exportot. Noha politikailag kedvezőbbé vált Budapest és Washington viszonya Donald Trump hatalomra kerülésével, a gazdasági következmények kifejezetten kedvezőtlenek lesznek itthon. Ráadásul a vámok kivetését megindokló amerikai elemzésben az egyik legtöbbet emlegetik a hazai gyakorlatokat, köztük a közbeszerzési rendszer átláthatatlanságát és a diszkriminatív magyarországi különszabályokat – írta meg a Válasz Online.
Negyedévről-negyedévre fokozatosan 3% fölé fog gyorsulni a magyar gazdasági növekedés az idei évben – vázolta konkrét számokkal együtt a péntek reggeli rádióinterjúban Orbán Viktor. A miniszterelnök annak a reményének is hangot adott, hogy a minapi tárgyalások után meg tudnak állapodni a távközlési szolgáltatókkal a szolgáltatási díjak emelésének korlátozásáról, illetve arról is, hogy „a banki szolgáltatások ára ne emelkedjen”. A műsorban szóba került a tegnapi izraeli kormányfői látogatás, a drogterjesztők elleni küzdelem és a gyülekezési szabadság kérdése is, ezek főbb üzeneteit az alábbi hírfolyamban tudósítottuk.
Orbán Viktor miniszterelnök élőben beszélt a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország!" c. műsorában. A kormányfő többek között a gyülekezési jogi tüntetések, a falusi életforma és a családpolitika, az árrésstop, valamint ukrajnai háborús helyzet kapcsán is megosztotta álláspontjait.
Az Európai Tanács e heti csúcstalálkozója után, ahol a tagállamok gazdasági versenyképesség növeléséről és beruházásösztönző intézkedésekről állapodtak meg, a jövő héten is eseménydús napok várnak az EU intézményeire. Michael McGrath jogállamiságért felelős biztos Budapestre látogat, Ursula von der Leyen találkozik a tagállamok EU-nagyköveteivel, míg Henna Virkkunen és Wopke Hoekstra több kiemelt szakmai fórumon vesznek részt. A hét egyik kulcsmomentuma lehet a párizsi csúcstalálkozó, ahol a tagállamok vezetői Ukrajna jövőjéről és egy esetleges európai békemisszióról is egyeztetnek.
Az Európai Bizottság márciusban két újabb kötelezettségszegési eljárást is elindított Magyarország ellen, amelyek a fegyverek megszerzésére és birtoklására vonatkozó uniós szabályok, valamint az Energia Charta Egyezmény szerinti választottbírósági eljárások kérdésében merültek fel – derül ki az uniós végrehajtó testület közleményéből. Magyarországot könnyen újra az Európai Unió Bírósága elé citálhatják, ahol súlyos bírságot is kiszabhatnak a konfliktusos ügyekben.
Az Európai Unió Bírósága jelentős pénzügyi szankciókat szabott ki Németország, Luxemburg, Csehország, Észtország és Magyarország ellen, mivel ezek az országok nem ültették át határidőre a visszaélést bejelentő személyek védelméről szóló uniós irányelvet. Magyarország is ultimátumot kapott, hogy ne érkezzenek további bírságok – derül ki a testület közleményéből.
A 2024 első félévére vonatkozó adatok egyértelműen mutatják, hogy a magyar hatóságok egyre aktívabban kérnek adatokat a Metától, és a megkeresések száma évről évre rekordokat dönt. Bár az adatszolgáltatás aránya stabilizálódott 66% körül, továbbra is elmarad a környező országok többségétől. A kormányzat főként jogi eljárások keretében kér adatokat, de bizonyos esetekben sürgősségi kérésekkel is élnek. A Meta azonban rendszeresen felülvizsgálja és elutasítja a nem megfelelő kérelmeket, ami azt mutatja, hogy a magyar hatóságok megkereséseinek egy része nem minden esetben felel meg a vállalat elvárásainak.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) kampányt indított az egészségügy súlyos problémáira és az ágazat alulfinanszírozottságára hívva fel a figyelmet. A szervezet szerint legalább 2500 milliárd forint hiányzik az ellátórendszerből.
Több ügyben is kötelezettségszegési eljárást indít Magyarországgal szemben az Európai Bizottság – jelentette be az uniós végrehajtó testület pénteken. A levegőszennyezés elleni fellépésnél és a nemi egyenjogúságot segítő direktíváknál lát hiányosságokat Brüsszel.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök ismét feszült helyzetet teremtett Brüsszelben azzal, hogy kilátásba helyezte az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításának blokkolását. Az EU-ban azonban egy utolsó pillanatban köttetett megállapodás körvonalazódik, amely elháríthatja a magyar fenyegetést – írja a Politico. A Portfolio-nak több uniós tisztviselő azt mondta, hogy a lépés nem jelent kompromisszumot, mert Robert Fico szlovák miniszterelnöknek már két hete megígérte az Európai Bizottság, hogy egy monitoring testületet állít fel az ukrajnai gáztranzit leállításával kapcsolatban.
Ma este jelenik meg a köztévén az Orbán Viktor miniszterelnökkel készült évértékelő interjú - jelentette az M1.
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó reggelt, Magyarország" c. műsorában beszélt Brüsszelből, a fontosabb részletekről ezen cikkünkben számoltunk be.
Az átláthatósági szabályok hiánya, a közérdekű vagyonkezelő alapítványoknál egyes testületek jogszabály alóli kivonása miatt nem kerülhetnek vissza a modellváltott egyetemek az Erasmus- és Horizon-programokba – derül ki az Európai Bizottság által kiadott döntést megindokoló határozatából.
A magyar kormány az EU-elnökség betöltőjeként egy olyan uniós javaslatot szintetizált a 26 tagállammal folytatott tárgyalásokból, amely fellazítaná a Kínával kapcsolatos beruházási korlátozások szabályait. Ez viszont szembemenne az Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének terveivel, aki a kritikus ágazatokban nagyon megszorongatná Kínát.
Az EU kereskedelmi miniszterei Brüsszelben vitatják meg, hogyan erősíthetik gazdasági befolyásukat Donald Trump visszatérésével és a Kína elleni kereskedelmi háborúval szemben. A belső megosztottság azonban komoly akadályt jelent az egységes fellépéshez. Sok tagállam nem örül, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter vezeti majd a tárgyalásokat, aki pártolja a Kínával és Oroszországgal fenntartott erős kereskedelmi kapcsolatokat.
Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési biztosa szerint az idő rövidsége miatt kevés az esély arra, hogy még az idén megegyezés szülessen a 21 magyarországi egyetem uniós finanszírozásának feloldásáról. A biztos ugyanakkor jelezte, hogy ha megállapodás születik, a szükséges források rendelkezésre állnak.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az EU és Brazília sincs Trumpék listáján.
Felhívást intéztek a kijevi állampolgáraikhoz.
Lengyelország ellen is lépett a kormány
Erre azonban egyelőre kicsi az esély.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?